|
Stwarza tym samym poczucie absolutnej wolności, co sprawia, że czasem zapominamy o zdrowym rozsądku i narażamy się na rozmaite przykrości. Aby chwila beztroski na słońcu nie kosztowała nas kilku dni lub tygodni cierpień proponujemy zapamiętać poniższe wskazówki.
Dobór właściwego kosmetyku do opalania, co roku stwarza nam problemy. Bardzo przydatny do oceny rodzaju skóry w zależności od jej reakcji na słońce jest podział na tzw. fototypy. Rodzaje karnacji podzielone są na cztery typy na podstawie reakcji skóry na promieniowanie słoneczne w ciągu pierwszych 30 minut przebywania na słońcu w lecie, w klimacie umiarkowanym.
Pamiętaj, że ostrożności nigdy za wiele! Nawet, jeśli sklasyfikujesz się jako typ III lub IV, weź pod uwagę fakt większej wrażliwości skóry na pierwsze promienie słoneczne. Jest to istotne, zwłaszcza, gdy z zachmurzonej Polski wyjeżdżasz np. na południe Europy. Wtedy przez pierwsze dni plażowania skóra wymaga wyższych filtrów niż zazwyczaj.
7 zasad bezpiecznego opalania
1. Unikaj wystawiania się na słońce w czasie najsilniejszego nasłonecznienia, między godzinami 11 a 15.
2. By ochrona była skuteczna, nie żałuj kosmetyku i nakładaj go grubą warstwą.
3. Chroń oczy, nosząc okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.
4. Pamiętaj o zabezpieczeniu ust pomadką ochronną o SPF co najmniej 12.
5. Nakładaj krem z filtrem około 15-20 minut przed wyjściem na słońce i dodawaj nową warstwę kosmetyku, co 3-4 godziny.
6. Jeśli stosujesz leki, upewnij się, że nie mają działania fotouczulającego.
7. Nie używaj przed opalaniem kosmetyków, które mogą podrażniać skórę, np. perfum lub wód toaletowych.
A co zrobić, gdy dojdzie do przedawkowania słońca?
Wiadomo już, że poparzeń posłonecznych lepiej unikać jak ognia. Zwykle jednak każdemu z nas się one częściej lub rzadziej zdarzają.
|