Funia ma dziesięć lat i właśnie spakowała plecak na najwspanialsze wakacje, jakie tylko można sobie wymarzyć.
Nic z tego. Pechowym splotem okoliczności trafiła do bardzo dziwnego świata. Zamiast mamy i siostry, z którymi miała spędzić lato, ma trzech mało fajnych towarzyszy. Dwaj są naprawdę szczególni, a trzeci… Cóż, trzeci to koszmarny kuzynek Graham.
Niedobrze. Bo Funia ma do spełnienia pewną misję. Musi stawić czoło okrutnemu dyktatorowi oraz trzem tysiącom Blopków.
Najgorsze, że to wszystko jej wina!
Ale nie bójcie się! Sytuacja, co prawda, wygląda poważnie, ale na szczęście ta historia jest też bardzo zabawna, ciepła i wzruszająca. Najlepiej czytać ją razem z mamą, tatą i rodzeństwem (także tym, które jeszcze nieco sepleni). Wtedy frajda jest największa.
Lissa Evans – brytyjska producentka radiowa i telewizyjna, reżyserka, autorka powieści dla dorosłych i dzieci, z wykształcenia lekarz. Zdobywczyni Nagrody Emmy za najlepszy serial obyczajowy i BAFTA za najlepszą komedię. Za debiutancką powieść dla dzieci A Small Change For Stuart otrzymała Carnegie Medal i Branford Boase Award. Celwony Klólik otrzymał nominację do Costa Book Awards w 2017 roku.
Lissa Evans • Celwony klólik • przeł. Maria Jaszczurowska • Wydawnictwo Literackie
************
Fake newsy, bomby, seks, polityka, małe prawdy poskładane w wielkie kłamstwo. Świat po 11 września oczami laureata Nagrody Bookera
To, co wczoraj było prawdą, dzisiaj już nią nie jest. Po nocy spędzonej z przystojnym nieznajomym, Gina Davies, tancerka występująca w klubie erotycznym pod pseudonimem Doll, staje się główną podejrzaną w śledztwie dotyczącym zamachu terrorystycznego w Sydney. Policja znajduje trzy bomby, które miały eksplodować na stadionie, a usiłujący za wszelką cenę ratować swoją karierę dziennikarz robi poszlakowy reportaż. Australia jest przerażona wizją nieznanej terrorystki. Dziewczyna z trudem rozpoznaje siebie w zmanipulowanym telewizyjnym portrecie. Próbuje uciekać. Tymczasem w tle polowania na Doll rozgrywa się zupełnie inna mroczna historia…
Richard Flanagan – australijski pisarz, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody Bookera. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazało się pięć powieści jego autorstwa: Ścieżki Północy, Klaśnięcie jednej dłoni, Pragnienie, Księga Ryb Williama Goulda, Śmierć przewodnika rzecznego.
Richard Flanagan • Nieznana terrorystka • przeł. Maciej Świerkocki • Wydawnictwo Literackie
************
Rodzina to skarb, życie jest darem, a miłość nigdy nie umiera… Proste życiowe mądrości Fannie Flagg są jak balsam dla duszy.
1889, Missouri. Dziesięć lat wcześniej szwedzki imigrant Lordor Nordstrom kupił kawałek żyznej ziemi. Wkrótce potem dołączyli do niego inni osadnicy i tak powstało Elmwood Springs. Niedawno za namową sąsiadów zamieścił w gazecie pewne ogłoszenie…
1889, Chicago. Katrina Olsen od pięciu lat jest służącą w dużej posiadłości. Jej uwagę właśnie przykuł prasowy anons:
37-letni Szwed pozna Szwedkę w celu matrymonialnym.
Mam dom i krowy.
Lordor Nordstrom
Swede Town, Missouri
… I tak zaczęła się ta historia. Poznajcie dowcipną i pełną ciepła opowieść o losach mieszkańców amerykańskiego miasteczka i nadstawcie dobrze ucha, by usłyszeć, o czym plotkuje się na Spokojnych Łąkach. Spokojne Łąki, hmmm..., nie są może najlepszym miejscem do plotek, a jednak gwarno tam i radośnie jak na targowisku.
Fannie Flagg – amerykańska pisarka i aktorka. Autorka poczytnych powieści obyczajowych. Laureatka Harper Lee Prize oraz Scripter Award za scenariusz do opartego na fabule jej książki filmu Smażone, zielone pomidory (reż. Jon Avnet). Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jej powieść Boże Narodzenie w Lost River. (fot. Andrew Southam)
Fannie Flagg • Całe miasto o tym mówi • przeł. Dorota Dziewońska • Wydawnictwo Literackie • premiera 14 marca