|
Uczestnicy będą skakać z rampy zawieszonej na 233 metrze Wieży Makao. Podczas skoku śmiałkowie będą osiągać prędkość niemal 200 km/h i zbliżą się na 20 metrów do ziemi. Jednocześnie pobiją Rekord Guinessa skoków na bungee w kategorii World’s Highest Commercial Public Bungy Jump (najwyższy skok na bungee w miejscu publicznym). Skoki odbędą się niezależnie od warunków pogodowych. Organizatorzy zapewniają, że dzięki zastosowaniu specjalnych kabli uczestnicy nie ryzykują swoim życiem i obiciem się o ściany budynku.
Impreza uświetni piątą rocznicę powstania Wieży o wysokości 338 metrów mieszczącej się w Makao, najszybciej rozwijającym się mieście Azji. Do tej pory było znane przede wszystkim z kasyn, restauracji i klubów. Skoki na bungee, które są organizowane przez AJ Hacketta, mają m.in. uatrakcyjnić ofertę rozrywkową miasto.
W tym roku mija 20 lat odkąd AJ Hackett Group zajmuje się organizacją skoków na bungee. Już 14 grudnia o godz. 20.00 widzowie Zone Reality będą mieli możliwość bliżej poznać pasję właściciela firmy, AJ Hacketta. Kanał wyemituje program pt. „Bungy”, który prezentuje przepełniony adrenaliną świat AJ Hacketta, pioniera nowoczesnego skakania na elastycznej linie. Poszukujący silnych doznań Nowozelandczyk zdobył sławę popularyzując skoki na bungy, sport ekstremalny, który polega na skakaniu z wysokich konstrukcji z przyczepioną długą gumową liną. Bungy zostało zainspirowane starodawnym rytuałem płodności, odprawianym na wyspie Pentecost na południowym Pacyfiku.
Młodzi mężczyźni skakali z drewnianych wież, ich kostki przywiązane były do pnączy z winorośli, co miało ich chronić od zderzenia z ziemią. Zainspirowany tym szaleństwem Oksfordzki Uniwersytecki Klub Sportów Niebezpiecznych, rocznik 1979, zainicjował imprezę bungy skacząc z jednego z angielskich mostów. Hackett obejrzał relacje z imprezy i postanowił rozwinąć skoki. Nazwisko Hacketta wielokrotnie gościło na kartach Księgi Rekordów Guinessa. Zadziwił on świat swoim śmiałym skokiem z samego szczytu wieży Eiffel’a w 1987 roku. Został wtedy zatrzymany przez żandarmów, ale udało mu się uniknąć aresztu. Rok później założył pierwszą komercyjną bazę do skoków bungy w Nowej Zelandii.
Program „Bungy” pokazuje skoki z najpiękniejszych miejsc na świecie. A. J. Hackett uważa, że prawidłowa nazwa tego sportu to bungy, a nie bungee.
„Bungy”, Zone Reality, 14 grudnia, godz. 20.00
|