|
Znacząco różnimy się od siebie sposobem, w jaki sobie wówczas radzimy. Dzięki kampanii Stresozaradni, każdy ma szansę obrócić stres na swoją korzyść i tym samym stać się osobą stresozaradną.
Psycholog Motywacji, dr Ewa Jarczewska-Gerc, ekspert kampanii „Stresozaradni” wyróżnia trzy typy zachowań w sytuacji stresowej:
Konfrontacja z problemem – Wymyślanie planu działania oraz wcielanie go w życie. Takim osobom zazwyczaj udaje się zniwelować negatywne skutki sytuacji.
Poszukiwanie wsparcia – Zwierzanie się komuś po to, aby usłyszeć poradę lub po prostu poczuć, że ktoś ich wspiera i darzy sympatią.
Ucieczka – Udawanie przed sobą i całym światem, że trudna sytuacja nie ma znaczenia albo wcale nie jest przykra. Ten ostatni sposób jest bardzo destruktywny – najczęściej prowadzi do narastania problemu i przewlekłych trudności w sferze emocji i działania.
Wielu z nas ma problem z niewłaściwym wykorzystaniem stresu albo z brakiem umiejętności obrócenia go na swoją korzyść. Jednak stres jest mechanizmem ukształtowanym tak, aby pomagać nam w realizacji celów. Dr Ewa Jarczewska-Gerc, wskazuje „To, w jaki sposób myślimy o stresie i jego oddziaływaniu na nasze życie oraz jak sobie z nim radzimy znacząco wpływa na nasze zdrowie – nie tylko psychiczne. Stres bowiem to zjawisko obejmujące swoim działaniem wszystkie sfery funkcjonowania człowieka”.
Jakie strefy w naszym organizmie obejmuje stres?
Strefa myśli – Nasze procesy poznawcze skupiają się wokół stresującej sytuacji, nie potrafimy przestać o niej myśleć. I choć inni nam mówią – wyrzuć to z głowy, nie zajmuj się tym, zapomnij o tym – bardzo trudno jest to zrobić w praktyce.
Ciało – Hormony stresu powodują, że serce bije nam szybciej, rośnie nam tętno, pocimy się, czujemy ucisk w żołądku. Ta biologiczna mobilizacja organizmu ma nam pomóc w działaniu, w osiągnięciu tego, na czym nam zależy. Jeśli jednak nie umiemy jej odpowiednio wykorzystać, pobudzenie może nam przeszkadzać i utrudniać, a nie ułatwiać funkcjonowanie.
Zachowanie – Zaczynamy działać w określony sposób. To działanie może być pozytywne, kiedy na przykład pomaga rozwiązać trudną sytuację. Jednak często w stresie zaczynamy kompletnie się gubić, niejednokrotnie wpędzając się w jeszcze większe kłopoty.
Czy można nauczyć się innego podejścia do stresu?
Można powiedzieć, że wchodzimy w życie z pewnymi predyspozycjami. Ze względu na sposób reakcji na bodźce ludzi można podzielić na osoby posiadające wysoką i niską reaktywność. Co to oznacza?
Osoby posiadające niską reaktywność na bodźce – Drobne, codzienne wydarzenia, konflikty czy zadania nie są w stanie wprowadzić takiej osoby w stan stresu.
Osoby z wysoką reaktywnością na bodźce – Osoby, które reagują silnym pobudzeniem na sytuacje, które dla zewnętrznego obserwatora wydają się błahe czy nieznaczące.
Wiele osób sądzi, że nie może zmienić swojego podejścia do stresu. Taki sposób myślenia jest nie tylko nieprawdziwy, ale też bardzo szkodliwy. Posiadamy pewne predyspozycje jednak nie oznacza to, że nie mamy wpływu na nasze reakcje i działania. Predyspozycje to jedno, ale drugie – i ważniejsze – to nasza praca nad sobą.
Sanofi, producent suplementu diety Magne-B6® Active, we współpracy z Discovery Media Brand Partnership, rozpoczynają kampanię o haśle „Przekuj stres w działanie”, która promuje nowe podejście do stresu. Oś kampanii to emitowany na kanałach z portfolio Discovery program „Stresozaradni”. Program będzie składał się z 5 odcinków reportażu dokumentalnego. We współpracy ze specjalistami, bohaterowie będą uczyć się, jak umiejętnie radzić sobie ze stresem.
|