|
Wady wzroku, długotrwała praca przy komputerze, różnego rodzaju alergie, a także niezależne od nas zanieczyszczenie środowiska i warunki atmosferyczne - ostre słońce, mróz czy wiatr są najczęstszymi powodami nadwrażliwości oczu. Objawia się ona między innymi poprzez łzawienie, pieczenie i szczypanie oka, a także nadmierne i długotrwałe mrużenie powiek powodowane zwiększoną reakcją na światło. Nie da się ukryć, że podrażnienie oczu jest uciążliwe i znacznie obniża komfort widzenia utrudniając funkcjonowanie zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Na szczęście jest kilka sprawdzonych metod, które pomogą rozwiązać problem i przyniosą ulgę wrażliwym oczom.
Alarm smogowy
W XXI wieku zagrożeń czyhających na nasze oczy jest coraz więcej, jednak wciąż nie do końca jesteśmy świadomi ich negatywnych skutków. Jednym z coraz większych niebezpieczeństw jest smog, który oddziałuje nie tylko na nasze płuca, ale także na oczy. Wysokie stężenie szkodliwych pyłów prowadzi do zwiększonego wysychania błon śluzowych oraz zaburzeń produkcji łez, dlatego może wywoływać zapalenie spojówek lub skutkować zespołem suchego oka.
Podczas, gdy drogi oddechowe możemy chronić przed smogiem za pomocą maseczek, kwestia zabezpieczenia oczu nie jest już tak jednoznaczna. Specjaliści doradzają, aby – jeśli istnieje potrzeba wyjścia na zewnątrz - w takiej sytuacji zakładać okulary, które choć częściowo zabezpieczą przed kurzem i szkodliwymi pyłami. Jeśli nie nosimy korekcyjnych, mogą być to okulary przeciwsłoneczne.
Kiedy słońce i wiatr w oczy…
Warunki atmosferyczne bardzo często uwrażliwiają oczy, czego wynikiem jest ich niekomfortowe pieczenie i łzawienie, znacznie utrudniające widzenie. Dzieje się tak ponieważ podczas mroźnej i wietrznej aury, a także w słoneczne, upalne dni, film łzowy znacznie szybciej odparowuje z powierzchni oka, co prowadzi do wysuszania gałki ocznej, której reakcją obronną jest zwiększona produkcja łez.
- Chcąc uchronić oczy przed działaniem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, warto nosić soczewki fotochromowe zawierające filtry UV, które reagują na intensywność światła i temperatury. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ wychodząc z pomieszczenia na zewnątrz nie musimy każdorazowo zmieniać okularów – mówi Agnieszka Szopa, ekspert z firmy HOYA Lens Poland - soczewki fotochromowe automatycznie przyciemniają się pod wpływem promieni słonecznych oraz wracają do przezroczystości w obiektach zamkniętych. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym technologiom, m.in. technologii Stabilight, która gwarantuje krystaliczną jakość widzenia bez względu na to, czy znajdujemy się na stoku narciarskim, w krajach tropikalnych o wysokiej wilgotności powietrza i upale powyżej 30°C czy w klimatyzowanym pomieszczeniu ze sztucznym oświetleniem - dodaje...
Soczewki fotochromowe dostępne są w naturalnych odcieniach brązów, szarości i zieleni. Każde z nich powinny być indywidualnie dopasowane do potrzeb użytkownika i wady wzroku, jaką posiada.
Powody przemęczenia oczu
Intensywna praca przy komputerze, czytanie książek w nieodpowiednio oświetlonym pomieszczeniu, długotrwałe oglądanie telewizji, nieprzespane noce… wszystkie te czynniki również sprawiają, że oczy stają się przemęczone. Objawia się to ich zaczerwienieniem, pieczeniem, łzawieniem lub okresowym nieostrym widzeniem. Aby zapobiegać takim symptomom, warto podczas pracy biurowej robić regularne przerwy i spoglądać w dal na odległe przedmioty lub za okno. Warto też co godzinę odejść od monitora i wykonać kilka prostych ćwiczeń, polegających np. na wykonywaniu gałkami ocznymi „ósemek”, spoglądania kolejno w górę, w dół, w prawo i lewo aż do odczucia napięcia mięśni gałek oraz zwykłego zaciskania powiek. Ta prosta gimnastyka pozwoli rozluźnić narząd wzroku, a powtarzana regularnie, będzie chronić przed powstaniem lub pogłębianiem się wad. W ochronie oczu przed niebieskim światłem emitowanym przez monitory i ekrany urządzeń elektronicznych pomagają soczewki z powłoką chroniącą przed niebieskim światłem np. BlueControl, która gwarantuje bardziej komfortowe i zrelaksowane widzenie, a także ogranicza powstawanie refleksów świetlnych i zwiększa kontrast widzenia.
Miej oko na swoje zdrowie
Niestety, łzawienie oczu może też być oznaką poważniejszych schorzeń, do których zaliczyć można choroby rogówki, zapalenia twardówki lub spojówek czy infekcje dróg łzowych. W takich przypadkach łzawieniu towarzyszą także inne objawy – ból oka, pojawienie się ropnej wydzieliny, opuchlizna, swędzenie powiek czy przymglone widzenie. Jeśli zaobserwujemy dodatkowe symptomy, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem okulistą, który zdiagnozuje jednostkę chorobową i wdroży proces leczenia.
autor: / źódło: / opracowanie:
Hoya
|