|
Niektóre maluszki przechodzą je bezboleśnie, inne mamy odliczają tylko dni do zakończenia tego procesu. Często słyszymy- „Ząbkowanie to koszmar! Jak mogę pomoc mojemu dziecku?” Skutecznej rady nie ma, ale w dalszej części postaramy się podpowiedzieć kilka sposobów na przetrwanie tego trudnego czasu.
Czy istnieje złota reguła dla wychodzenia ząbków?
Otóż nie. Nawet jeśli pierwsze ząbki wyszły bezboleśnie, kolejnym już mogą towarzyszyć inne objawy, dlatego Mamo przygotuj się, aby pomóc swojej pociesze w odpowiedniej chwili. Zacznijmy od anatomii… Człowiek posiada 20 zębów mlecznych, a później 32 zęby stałe ("ósemki'' też się liczą). Wyrzynanie zębów jest sprawą indywidualną i u każdego z nas przebiega w różnym czasie, z różnym nasileniem. Dzięki wieloletnim obserwacjom stomatologów i pediatrów, można określić jednak pewne ramy czasowe dla każdego z zębów mlecznych:
“jedynki”dolne - 6-9 m.ż.
“jedynki” górne - 6-12 m.ż.
“dwójki” górne - 6-16 m.ż.
“dwójki” dolne - 7-18m.ż.
“czwórki ”górne-dolne - 12-16 m.ż.
“trójki” górne-dolne - 16-20 m.ż.
“piątki” górne-dolne - 23-30 m.ż.
Pierwsze ząbki mogą pojawić się jednak wcześniej, bo już w 3- 4 miesiącu życia dziecka. Pediatrzy, by łatwiej było nam zapamiętać kiedy powinien być dany ząb wprowadzili zasadę 6/4, czyli co 6 miesięcy powinny pojawić się 4 nowe ząbki . Jeśli nasze dziecko nie mieści się w tym schemacie nie należy się martwić.
Ząbkowanie może stanowić problem jeśli nie zacznie się do 12 miesiąca życia. Wtedy koniecznie udaj się z dzieckiem do stomatologa. Ząbkowanie, które może nas martwić to: przedwczesne i późne. Przy ząbkowaniu przedwczesnym występują tzw. zęby wrodzone (dziecko się z nimi rodzi) i zęby noworodkowe (pojawiają się przed pierwszym miesiącem życia). Najczęściej są to “jedynki” dolne, czasem górne, bardzo rzadko “czwórki”. Ząbki takie bardzo często się usuwa ponieważ przeszkadzają w prawidłowym karmieniu oraz mogą ranić delikatne dziąsełka dziecka.
Która mama ma już to za sobą, ta wie, że zanim pojawią się białe i lśniące zębiska, najpierw muszą pojawić się charakterystyczne objawy.
Do głównych objawów ząbkowania zaliczamy:
nadmierne ślinienie,
katar u niemowlęcia
rozpulchnienie, zaczerwienienie dziąseł w miejscu wyrzynającego się ząbka,
niepokój, drażliwość, gorsze samopoczucie, ewidentna zmiana nastroju dziecka,
wkładanie do buzi i gryzienie twardych przedmiotów,
nagłe przebudzenia nocne z płaczem,
luźne stolce, biegunka,
osłabienie apetytu, pogorszenie odruchu ssania,
podwyższona ciepłota ciała.
Jak możemy radzić sobie z powyższymi objawami?
Sposobów jest co niemiara. Oczywiście nie zapominaj, że podstawa to otoczenie dziecka troską, czułością, zwracanie na nie większej uwagi, odwracanie uwagi od bólu i dyskomfortu zabawą lub nauką.
Kup gryzaki, gryzako-łapki, zabawki, twarde przedmioty, twarde owoce lub warzywa - takie przedmioty zapewnią, że dziecko cały czas będzie masowało dziąsła, tym samym łagodząc ból. Można takie urządzenia lekko schłodzić w lodówce, ale nigdy zamrażarce! Kolejny plus używania ich to rozwój umiejętności manualnych bobasa. Do minusów można zaliczyć to, że nie każde dziecko jest w stanie taki gryzak utrzymać samodzielnie (przydatne u starszych, bardziej sprawnych dzieci).
Pomocny jest również masaż dziąsełek przez rodzica - tu można masować czystym palce, specjalnymi nakładkami, wilgotną ściereczką (może być schłodzona) ważne, by dawało to ukojenie dziecku. Minus to krótki czas działania w kojeniu bólu.
Na wszelki wypadek zaopatrz się w żele na ząbkowanie - na rynku jest wiele produktów, większość zawiera w składzie środek znieczulający, który powoduje miejscowe osłabienie czucia bólu. Minusem jest dostarczanie do organizmu leku, który można przedawkować (przez za częste używanie) oraz może wywołać reakcję alergiczną.
A co na katar?
Katar to nie tylko oznaka infekcji, to również objaw ząbkowania, gdyż małe dziecko jest szczególnie podatne na infekcje. Niemowlęta mają niedostatecznie rozwinięte mechanizmy odpornościowe, a budowa dróg oddechowych sprzyja chorobom (im mniejsze dziecko, tym węższe i krótsze drogi oddechowe). Ponadto ząbkujące dzieci wkładają wszystko chętnie do buzi w tym rączki lub przedmioty, na których mogą znajdować się chorobotwórcze wirusy oraz bakterie.
Dla małego dziecka, szczególnie do pierwszego roku życia to wielki problem, przecież oddycha ono praktycznie tylko noskiem! Zęby i katar to niezbyt dobre połączenie dla malucha, a na pewno nie dla jego mamy, czy taty. Dlatego musisz radzić sobie zdecydowanie z problemem! Tylko aspirator do nosa podłączany do odkurzacza KATAREK + Complete, skutecznie i bezpiecznie usunie całą wydzielinę. Aspirator do odkurzacza to produkt bardzo pomocny dla dzieci i ich rodziców. Jego stosowanie zapobiega komplikacjom związanym z katarem jak zapalenie ucha czy płuc. Możesz go bezpiecznie stosować od pierwszego dnia życia Twojego dziecka. Skutecznie i higienicznie oczyści nosek Twojej Pociechy podczas ząbkowania. Pełny zestaw zawiera aspirator kataru podłączany do odkurzacza oraz ampułki fizjologicznego roztworu soli. Całość zamknięta jest w trwałym, plastikowym opakowaniu, zachowującym higieniczność produktu. Odsysacz jest odpowiedni do odkurzacza o mocy 800-1800W. Jego jednostajna siła ssąca wykorzystuje moc odkurzacza, umożliwia ona w połączeniu z użyciem soli fizjologicznej 0,9% bezpieczne oczyszczanie noska.
Podsumowując, ząbkowanie jest procesem naturalnym, ale w pełni indywidualnym, dlatego musisz samodzielnie dobrać odpowiednią metodę pomocy i pielęgnacji do swojego maluszka.
|