|
Dieta śródziemnomorska od dawna kojarzy się ze zdrowym i wartościowym odżywianiem. Jej wielka kariera zapoczątkowana została przez badania słynnego kardiologa prof. Ancela Keysa, który blisko 30 lat temu opublikował swoje spostrzeżenia na temat dobrego stanu zdrowia mieszkańców Krety. Wyniki jego badań, kontynuowanych do dzisiaj, zaowocowały uznaniem sposobu odżywania mieszkańców krajów basenu Morza Śródziemnego za najlepszy w profilaktyce chorób serca. Uznano również, że dieta typu śródziemnomorskiego może być dobrym sposobem na zmniejszenie szybkości rozwoju patologicznych zmian naczyniowych u pacjentów po przeszczepach.
Właśnie tej kwestii poświęciła swoje badania dr Ewa Stachowska z Pomorskiej Akademii Medycznej, która wykorzystując oliwę z oliwek firmy Monini prowadziła analizy jej wpływu na organizm pacjentów po przeszczepie nerki.
Czynnikiem ograniczającym długość życia pacjentów po przeszczepach narządów jest szybki rozwój zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Jest to czynnik skracający czas „życia” przeszczepionego narządu. Ponieważ dieta śródziemnomorska jest uznanym sposobem profilaktyki choroby niedokrwiennej serca podjęto próbę zastosowania tej diety w polskich realiach. Założono, że można zastosować skuteczną interwencję dietetyczną stosując wybrane produkty diety śródziemnomorskiej w typowo polskim jadłospisie. W ten sposób w oparciu o sztandarowe elementy diety śródziemnomorskiej wypracowano tani i skuteczny sposób profilaktyki miażdżycowej u biorców nerki.
W Pomorskiej Akademii Medycznej, gdzie corocznie przeprowadza się około 100 przeszczepów nerek, podczas badań prowadzonych przez dr Ewę Stachowską opracowana została dieta oparta o założenia kuchni śródziemnomorskiej. Pacjenci spożywali codziennie 30 ml oliwy z oliwek extra vergine firmy Monini, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, warzywa i owoce do każdego posiłku oraz 30 g orzechów bogatych w α-tokoferol kwas α-linolenowy. Dieta nie była dodatkowo suplementowana preparatami witaminowymi. Grupę kontrolną stanowili pacjenci po przeszczepach stosujący niskotłuszczową dietę, tradycyjnie zalecaną u pacjentów po przeszczepach.
U pacjentów stosujących dietę śródziemnomorską zaobserwowano znamienną statystycznie redukcję cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL oraz triacylogliceroli. Jednocześnie nie obserwowano spadku stężenia cholesterolu frakcji HDL w osoczu. Ten stan rzeczy przypisany został ograniczeniu ilości glukozy w diecie, oraz stosowaniu tłoczonej na zimno oliwie z oliwek.
Przeprowadzone badania dowiodły, że dieta typu śródziemnomorskiego może być wykorzystana w postępowaniu po przeszczepie jako dobry i tani sposób ograniczenia szybkości rozwoju patologicznych zmian naczyniowych u biorców nerki.
Wyniki badań opublikowano w prestiżowych amerykańskich i brytyjskich czasopismach naukowych.
|