|
Etiopatogeneza cellulitu jest złożona: główną przyczyną jest charakterystyczna dla kobiet budowa tkanki łącznej, będącej zasadniczym składnikiem przegród w tkance tłuszczowej. Jednym z najistotniejszych czynników wywołujących cellulit jest niewydolność żylno-limfatyczna, problem około 70% kobiet.
Nieprawidłowe krążenie w tkankach skutkuje upośledzeniem metabolizmu, zaburzeniem oddychania komórkowego i zastojem. Efekt to nierówności i zaciągnięcia skóry początkowo widoczne po ujęciu skóry w fałd, a z czasem również w pozycji stojącej.
Ponieważ zdecydowanie łatwiej zapobiegać schorzeniom niż je leczyć warto rozpocząć działania antycellulitowe jak najwcześniej. Początkowo należy przyzwyczaić się do profilaktycznego masażu z zastosowaniem kremów antycellulitowych w "zagrożonych" obszarach. Klucz do sukcesu leży w systematyczności i dynamicznym, intensywnym sposobie masowania skóry. Niezbędnym elementem profilaktyki jest aktywność fizyczna i zdrowa, zbilansowana, różnorodna dieta.
Kiedy zauważamy początki cellulitu należy dołączyć działania zabiegowe, gdyż im mniej nasilone są jego objawy tym prościej i szybciej go pokonamy. Warto podkreślić, że ze względu przewlekłość przyczyn nie da się raz na zawsze wyleczyć z tej przypadłości. Natomiast systematycznymi działaniami możemy stale utrzymywać stan gładkiej i napiętej skóry.
Niezmiennie absolutnym liderem wśród zabiegów antycellulitowych pozostaje endermologia. Jest to zabieg, który dzięki odpowiedniemu masażowi ruchomymi głowicami i podciśnieniu kompleksowo wpływa na wszystkie przyczyny cellulitu. Pojedynczy zabieg nie przyniesie poprawy, potrzebna jest seria 10-15 zabiegów wykonanych 2-3 razy w tygodniu. Zabieg jest niezwykle skuteczny, a stosunek efektu do ceny nie ma sobie równych.
W ostatnim czasie z wielkim powodzeniem stosowana jest w leczeniu cellulitu karboksyterapia. Zabieg znany od wielu lat przeżywa obecnie absolutny renesans. Metoda polega na infuzji dwutlenku węgla do tkanek, co powoduje zwiększenie przepływu krwi, tlenu i składników odżywczych do leczonego obszaru. Wzmożony zostaje drenaż limfatyczny, poprawie ulega metabolizm. Seria to średnio 6-10 zabiegów wykonywanych dwa razy w tygodniu.
Dobre rezultaty daje zabieg łączący działanie podciśnienia, fal radiowych i podczerwieni urządzeniem Vela Shape. Aktualnie wchodzi na rynek najnowszy model urządzenia, Vela Shape III, którym skuteczny zabieg wykonywany jest w krótszym czasie.
Przełomem w leczeniu cellulitu jest zabieg trwałego usuwania tkanki tłuszczowej metodą kriolipolizy. Ten niezwykle skuteczny zabieg polegający na wyeliminowaniu pewnej objętości komórek tłuszczowych z leczonego obszaru skutecznie, trwale redukuje cellulit z tego miejsca. Poprawa następuje nawet w postaciach bardzo zaawansowanego cellulitu. Zabieg kriolipolozy Coccon jest jednorazowy, efekt pojawia się po 4-6 tygodniach. Gdy leczony obszar zawiera większą ilość tkanki tłuszczowej zabieg można po 6-8 tygodniach powtórzyć.
Dr n. med. Ewa Żabińska, specjalista dermatolog
W 1997 roku ukończyła wydział lekarski Collegium Medicum UJ w Krakowie. Po studiach rozpoczęła pracę w Klinice Dermatologii, gdzie uzyskała specjalizację z zakresu dermatologii oraz stopień doktora nauk medycznych. W ciągu 10 lat pracy w Klinice zdobyła szeroką wiedzę i doświadczenie praktyczne w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry. Jest współautorem wielu publikacji medycznych.
Już w trakcie stażu podyplomowego czynnie zajmowała się medycyną estetyczną wykonując zabiegi pod okiem doświadczonych chirurgów plastyków. Obecnie sama szkoli lekarzy w zakresie zabiegów dermatologii estetycznej.
Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Europejskiego Stowarzyszenia Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej (European Society for Cosmetic & Aesthetic Dermatology - ESCAD).
Stałe uczestnictwo Dr Ewy Żabińskiej w konferencjach, szkoleniach i warsztatach krajowych oraz międzynarodowych sprawia, że zakres zabiegów i sposobów ich wykonywania jest stale poszerzany i udoskonalany.
Perfekcyjne wykonanie zabiegu, bezpieczeństwo i komfort pacjenta to cele nadrzędne codziennej pracy dr. Ewy Żabińskiej.
Klinika Medycyny Estetycznej „Czas Kobiety”
|