|
Śladami niemieckich niedźwiedzi
Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych rosła popularność zabawek w kształcie niedźwiedzia w Niemczech Margarete Steiff założyła firmę, specjalizującą się w ręcznej produkcji miękkich zabawek. Przedsiębiorcza Niemka sama tworzyła wzory zabawek wykorzystując do ich produkcji aksamit, moher, wełnę i prawdziwe futro zwierzęce. W 1897r. do firmy dołączył bratanek Margarete, Richard Steiff, który zaprojektował zabawkę misia z ruchomymi łapkami. Miś został zaprezentowany na targach w Lipsku w 1903r., gdzie dostrzegł go Hermann Berg - biznesmen z Nowego Jorku. Wiedząc jak dużą popularnością cieszą się tego typu zabawki w Ameryce zamówił 3 000 sztuk misiów firmy Steiff. Rok później Margarete Steiff i Richard Steiff zostali odznaczeni złotymi medalami na Światowych targach w ST. Louis, w USA, a firma uzyskała nagrodę Grand Prix za wyjątkową zabawkę.
Polska - kraina największych niedźwiedzi
Ponad 100 lat od stworzenia pierwszego misia pojawił się w Polsce Iltuś i od razu podbił serca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Iluś to jeden z najbardziej nietypowych misiów jakie stworzono, ponieważ łączy w sobie cechy przytulanki i ciepłego śpiwora-łóżeczka dla najmłodszych. Jego autorką jest Iwona Szczygieł – właścicielka firmy Il-tex, zajmującej się produkcją pościeli wełnianej, antyalergicznej i dekoracyjnej. “Pomysł na nietypowy śpiwór pojawił się, gdy moje córki były małe. Szukałam rozwiązania, które zapewni dzieciom bezpieczny i zdrowy sen, nie tracąc uroku typowych przytulanek. Tak powstał Iluś”.
Zalety tej wyjątkowej zabawki potwierdzają zarówno lekarze pediatrzy, jak i psycholodzy. Iltuś nie tylko pozwala zapewnić dziecku zdrowy sen – gwarantuje ciepło i komfort, ale także pomaga pokonać stres związany ze spaniem we własnym łóżeczku, poza sypialnią rodziców. Iluś otulając dziecko, zapewnia mu bezpieczeństwo i spokój. Ponadto ciepły, puchaty przyjaciel – sprzyja radosnym snom, a w ciągu dnia jest towarzyszem niezliczonych zabaw.
Miś wczoraj i dziś
Popularność zabawek przypominających małe niedźwiadki nie słabnie mimo upływu lat. Niezmiennie towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat. W dzień są przyjaznymi towarzyszami zabaw i powiernikami dziecięcych sekretów. W nocy pomagają oswoić się z mrokiem i zasnąć spokojnie w łóżeczku. Ponadto od lat misie zdobywają sympatię dzieci z kart książek i ekranów telewizorów. Popularność misiowych gwiazd zdaje się nie gasnąć i tak kolejne pokolenia dzieci wychowują się poznając przygody misia Colargola, Uszatka, Paddingtona, Yogi czy Kubusia Puchatka. Nie dziwi zatem fakt, że pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta – Światowego Dnia Pluszowego Misia.
autor: / źódło: / opracowanie:
IL-TEX
|