|
Nowe badania opublikowane w angielskim czasopiśmie naukowym FASEB Journal informują, że suplementacja kwasami Omega-3 i antyoksydantami powinna być stosowana u pacjentów z chorobą Alzheimera i łagodnymi objawami upośledzenia poznawczego.
Lipcowy raport czasopisma FASEB Journal prezentuje wnioski pochodzące z niewielkiego badania naukowego, w ramach którego obserwacji zostali poddani pacjenci z łagodnymi zaburzeniami klinicznymi choroby Alzheimera. U badanych zauważono powiązanie między występowaniem beta -amyloidu (białka odpowiedzialnego za występowanie tej choroby) oraz stanem zapalnym tkanek.
W eksperymencie, który trwał od 4 do 17 miesięcy, uczestniczyło zaledwie 21 pacjentów, ale poczynione obserwacje i wnioski sugerują, że dalsze analizowanie tego zjawiska powinno być aktywnie prowadzone, gdyż może przynieść ogromne korzyści w leczeniu.
Zapobieganie początkowemu stadium rozwoju upośledzenia poznawczego jest jednym z najskuteczniejszych działań, jakie można podjąć w terapii – przyznaje Milan Fiala, dr med., profesor na Wydziale Chirurgii Uniwersytetu Kalifornii w Los Angeles. Oprócz zalecanych przez specjalistów ćwiczeń umysłowych i fizycznych, równie ważne jest odpowiednie odżywianie.
Aby uwiarygodnić przedstawione zalecenia, prof. Fiala wraz z zespołem obserwował uczestników suplementowanych kwasami tłuszczowymi Omega-3 oraz antyoksydantami. W grupie badanych znalazło się dwanaście osób z łagodnym upośledzeniem poznawczym (I stopień), dwie z II stopniem upośledzenia oraz siedem ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera. Zmierzono u nich: fagocytozę beta-amyloidu 1-42 za pomocą techniki mikroskopowej i cystometrii, transkrypcję genów zapalnych z wykorzystaniem RT-PCR, produkcję rezolwiny D1 poprzez test immunoenzymatyczny, a także status kognitywny poprzez MMS. U pacjentów z upośledzeniem I i II stopnia wykazano wzrost fagocytozy beta-amyloidu poprzez monocyty, natomiast u osób ze zdiagnozowanym Alzheimerem nie odnotowano jej znacznego zwiększenia. U 80 % pacjentów z upośledzeniem I i II stopnia zaobserwowano także wzrost stężenia rezowliny D1 stymulującej opisaną powyżej fagocytozę. Transkrypcja genów zapalnych była znów zwiększona u pacjentów z wyjściową, wysoką ich transkrypcją.
Od dawna wiedzieliśmy, że kwasy tłuszczowe Omega-3 i antyoksydanty mogą być korzystne dla ludzi z różnymi dolegliwościami – tłumaczy Gerald Weissmann, dr med., redaktor naczelny pisma FASEB Journal. Teraz wiemy, że skuteczność ich działań może być wykorzystywana również przy leczeniu Alzheimera. Mimo bezpieczeństwa opisanej suplementacji, konieczne są dalsze badania w celu weryfikacji obserwacji i stwierdzenia, którzy pacjenci mogą skorzystać na tym odkryciu najbardziej.
Link: http://www.medicalnewstoday.com/ releases/296150.php
http://www.sciencedaily.com/releases/ 2015/06/150630121656.htm?utm_source=feedburner&utm_medium= feed&utm_campaign=Feed%3A+sciencedaily%2 Fmind_brain%2Fnutrition+%28Nutrition+Research+News +--+ScienceDaily%29
http://www.sciencedaily.com/ releases/2015/06/150630121656.htm?utm_source=feedburner&utm_ medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+ sciencedaily%2Fhealth_medicine%2Fnutrition+%28Nutrition+News+--+ScienceDaily%29
|