Zwłaszcza dzieci w wieku od 3 do 12 lat odczuwają jej negatywne skutki. Uciążliwe i przykre dolegliwości mogą pojawić się u naszego malca już po kilku lub kilkunastu minutach podróży autem, autokarem bądź pociągiem. Nudności, bóle i zawroty głowy, wymioty – na pewno ten scenariusz jest Ci dobrze znany.
Na złe samopoczucie dziecka może mieć wpływ zarówno spokojna jazda na równej drodze jak też silne bujanie na wyboistej nawierzchni. Dodatkowo, dolegliwości mogą się nasilać za sprawą intensywnego zapachu benzyny, zmiany prędkości jazdy czy gwałtownego hamowania. Czym właściwie jest choroba lokomocyjna? Są to objawy związane z nadpobudliwością błędnika – narządu odpowiedzialnego za równowagę. W języku medycznym nazywana kinetozą, pojawia się podczas jazdy samochodem, lotu samolotem czy rejsu statkiem. Wówczas do mózgu docierają sprzeczne bodźce. Z jednej strony oczy widzą stale zmieniający się obraz, z drugiej błędnik nie rejestruje w tym czasie ruchu ciała. Stąd często przykre dolegliwości skutecznie zniechęcają do podróżowania, zwłaszcza małe dzieci, które szczególnie odczuwają jej skutki. Maluch jest senny, narzeka na bóle głowy, w najgorszym wypadku ma nudności i wymioty.
Niestety, choroby lokomocyjnej nie da się całkowicie wyeliminować, jednak pocieszający jest fakt, że dzieci z niej zwykle wyrastają. Przed każdą podróżą należy się uzbroić w cierpliwość i przestrzegać podstawowych zasad. Przed wyprawą (najpóźniej 1-1,5 godziny) podajemy dziecku lekki posiłek a w czasie jazdy ograniczamy picie. Produkty niewskazane to słodycze oraz napoje gazowane. Do jedzenia można zabrać: krakersy, suche wafle, niegazowaną wodę mineralną lub słabą herbatę. Kiedy planujemy długą trasę warto robić krótkie postoje, nasz malec zaczerpnie świeżego powietrza, co z pewnością wpłynie na jego lepsze samopoczucie. Pamiętaj również by zrezygnować z wszelkich odświeżaczy powietrza i przed jazdą wywietrzyć dokładnie auto. Natomiast podczas wyprawy staraj się odciągnąć uwagę dziecka od jego dolegliwości – opowiadaj bajki, rozmawiaj z maluchem czy śpiewajcie wspólnie piosenki.
By podróż naszego malca przebiegała spokojnie warto podać mu na pół godziny przed jazdą VisolVit Junior loko – suplement w postaci bezcukrowych lizaków o wiśniowym smaku, zalecany dzieciom od 4. roku życia jako wsparcie w chorobie lokomocyjnej. Produkt zawiera ekstrakt z kłącza imbiru oraz liścia mięty pieprzowej.
Zalecany sposób stosowania:
Dzieci od 4. roku życia: 1-3 lizaki dziennie (pół godziny przed podróżą)
Cena:
Opakowanie 3 lizaki po 10g – ok. 8 zł
Opakowanie 10 lizaków po 10g – ok. 15 zł
Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.
Dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia należy stosować zrównoważoną dietę i prowadzić zdrowy tryb życia. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.
Nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu.
Podmiot odpowiedzialny: Angelini Pharma Polska Sp. z o.o.