|
Zatrzymać ciepło...
Najważniejszym aspektem budowy pasywnego domu jest dobór odpowiednich technik, zatrzymujących ciepło w domu oraz takich rozwiązań, które umożliwiają pozyskiwanie energii z zewnątrz. Do pierwszej grupy materiałów zaliczyć należy przede wszystkim odpowiednią izolacje ścian. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów ociepleń, ale najbardziej opłaca się zastosowanie kompletnego systemu od jednego producenta, jaki oferuje na przykład firma Baumit. Wykonywana metodą bezspionową izolacja pozwala na oddychanie ścian, a odpowiednia jej instalacja eliminuje mostki cieplne, czyli miejsca ewentualnego przemarzania. Innym ważnym elementem są niskoemisyjne okna z energooszczędną dwu- a nawet trzykomorową szybą. Dodatkowo zaleca się zastosowanie rolet zewnętrznych. Niezbędne w domu pasywnym okazuje się również zastosowanie wentylacji mechanicznej, która zapewni dopływ świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien.
... i zaprosić je do środka
Aby pozyskać energię z zewnątrz należy usytuować dom na osi wschód-zachód, tak aby najbardziej przeszklona część elewacji skierowana była na południe. W tej części domu powinny znajdować się pomieszczenia dzienne, w północnej zaś pomieszczenia gospodarcze, garaż itp. Budynek musi być zwartą bryłą - im bardziej urozmaicony kształt, im więcej balkonów tym więcej energii zużywa budynek. Ważne jest również aby działki nie porastały duże drzewa rzucające cień na budynek. Na południowym spadzie dachu lub na ścianie można zamontować kolektory słoneczne np. firmy Viessmann lub Masa Therm, dzięki którym uzyskamy dodatkowo 150 kWh energii cieplnej na m2 . Zgromadzoną w ten sposób energię można wykorzystać do podgrzania wody. Zamontowanie baterii słonecznych pozwoli z kolei na wygenerowanie prądu.
Po prostu taniej
Pasywna konstrukcja zapewnia komfort cieplny przez cały rok. Zimą utrzymuje optymalną temperaturę we wnętrzach a latem chroni przez nagrzaniem. Oszczędzamy więc nie tylko na paliwie potrzebnym do ogrzania domu, ale na klimatyzacji. Niwelujemy także ryzyko wydatków na środki antygrzybiczne czy odpleśnianie ścian. Pionierzy w budowie domów pasywnych liczą swoje obiekty w setkach i tysiącach. Niedawno branżowe media obiegła wiadomość, że pierwszy pasywny dom w Polsce został już zbudowany. Nie minęło kilka miesięcy a informacje o kolejnych energooszczędnych budynkach zawitały w kolejnych tytułach. Wygląda na to, że pasywne budownictwo mocno się w Polsce aktywizuje!
|