|
Należy pamiętać, że nieleczone zakażenia w obrębie dróg rodnych mogą być przyczyną różnorodnych poważnych powikłań, takich jak poronienie, przedwczesny poród lub wrodzone zakażenia u noworodków. U kobiet w ciąży częściej niż zakażenia bakteryjne obserwuje się grzybicę pochwy, która może stanowić zagrożenie zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka.
Przyczyny i objawy grzybicy pochwy
Główną przyczyną grzybicy są zazwyczaj zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży, oraz zmniejszona ogólna odporność organizmu. Rozwój grzybicy może być również wynikiem niewłaściwej higieny osobistej. Schorzenie objawia się zwykle uporczywym świądem, pieczeniem, bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem błony śluzowej pochwy lub upławami. Jeśli wystąpi którykolwiek ze wspomnianych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem.
Profilaktyka
Warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą zapobiec rozwojowi grzybicy pochwy. Po pierwsze, należy nosić bawełnianą bieliznę, prać ją w delikatnych środkach piorących, a także wystrzegać się obcisłych spodni ze sztucznych tkanin. Po drugie, należy dobrać odpowiedni preparat do higieny intymnej oraz nie używać do mycia gąbek ani myjek, na których mogą rozwijać się chorobotwórcze bakterie i grzyby. Po trzecie, zawsze należy podcierać się od przodu do tyłu, tak aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu w pobliże pochwy.
Leczenie grzybicy
Leczenie zakażeń grzybiczych musi być prowadzone pod nadzorem lekarza ginekologa. W łagodzeniu objawów infekcji na szczególną uwagę zasługuje preparat Tantum Rosa, który zmniejsza nasilenie takich objawów, jak: świąd, pieczenie, obrzęk, ból lub upławy. Preparat Tantum Rosa jako jedyny na polskim rynku zawiera benzydaminę, substancję czynną o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz przeciwobrzękowym, dzięki czemu znacząco poprawia jakość życia i samopoczucie kobiet cierpiących na dolegliwości okolic intymnych. Podczas ciąży, lek powinien być stosowany w postaci zewnętrznych przemywań okolic intymnych. W podobny sposób lek może być stosowany po porodzie w okresie połogu. Kobieta w ciąży i okresie połogu nie powinna wykonywać irygacji pochwy. Należy pamiętać, że leczenie każdego zakażenia okolic intymnych a tym bardziej w ciąży, powinno być skonsultowane z ginekologiem.
Tantum Rosa to lek OTC. Zawiera on chlorowodorek benzydaminy. Dzięki jego obecności lek posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, znieczulające i odkażające. Preparat szybko się wchłania, gromadząc się w tkankach objętych procesem zapalnym oraz łagodzi objawy infekcji. Zmniejsza obrzęk, przekrwienie śluzówki pochwy i sromu.
Tantum Rosa można stosować na dwa sposoby:
wewnętrzne, do przepłukiwania pochwy (przy pomocy specjalnego irygatora);
zewnętrznie do przemywań okolic krocza, okładów lub nasiadówek;
Wskazania do stosowania
Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk) w:
przebiegu zapalenia sromu i pochwy, przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia,
również po chemio- i radioterapii,
w profilaktyce przed- i pooperacyjnej
w ginekologii, połogu.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w jego skład.
Dystrybutor - Angelini Pharma Polska
Cena: 10 saszetek o. 28 zł – nowa niższa cena!
OTC - Produkt leczniczy wydawany bez recepty.
|