|
U niektórych tym symptomem bywa ból gardła, a u innych poczucie ogólnego rozbiciai. Bez względu na to, która z dolegliwości stanowi alarm dla naszego zdrowia, ważne jest, by prawidłowo zareagować.
Z badania „Jak kichają Polacy?” wynika, że co trzeciego ankietowanego (33%) pierwszy objaw nie skłania do leczenia, a dopiero gorączka czy ból. Co więcej estymuje się, że prawie co piąty z nas (19%) rozpoczyna leczenie w momencie, gdy czuje się już bardzo źle, a 5% badanych nie robi nic i czeka aż choroba sama minie1.
Większość z nas przechodzi przeziębienie w okresie jesienno-zimowym i wie, że z reguły nie jest to groźna chorobaii. Jednym z warunków powrotu do zdrowia jest nie bagatelizowanie objawów. Nieleczone lub nieprawidłowo leczone przeziębienie może bowiem doprowadzić do powikłańiii. Dlatego jeżeli już kichamy, niech powiedzenie „Na zdrowie” będzie dla nas sygnałem, że warto położyć się do łóżka, zażyć odpowiednie leki i odpoczywać przez kilka kolejnych dni – mówi dr n. med. Piotr Rapiejko, specjalista otolaryngolog.
Ze skrajności w skrajność
Jak podkreślają eksperci, w podejściu do leczenia przeziębień (infekcji górnych dróg oddechowych), pacjenci zwykle dzielą się na dwie grupy:
Bagatelizującą problem („zwykły katar – sam minie”)
Preferującą radykalne leczenie („proszę mi przepisać antybiotyk, muszę szybko wracać do pracy”).
Tymczasem żadne z tych rozwiązań nie jest odpowiednie. Niepotrzebnie podany antybiotyk (a w przypadku zakażeń wirusowych nie powinien być stosowany), może bowiem sprzyjać uodpornianiu się bakterii na ten lek (w przyszłości, gdy zaistnieje konieczność ponownego zastosowania, ten antybiotyk może okazać się nieskuteczny).
Należy pamiętać, że antybiotyk oprócz zwalczania chorobotwórczych bakterii, niszczy również naturalną (fizjologiczną) florę przewodu pokarmowego, będącą barierą dla bakterii chorobotwórczych. Nie bez powodu w listopadzie obchodzony jest Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, którego hasłem przewodnim jest „Zdrowiej bez antybiotyków. Antybiotyki niekoniecznie, nie zawsze, nie na wszystko”iv.
Organizm jest już osłabiony przez samą infekcję wirusową, a podany w tej sytuacji antybiotyk niestety nie pomoże w regeneracji naszej odporności. Dlatego w przypadku przeziębienia zalecane jest leczenie objawowe, które skutecznie złagodzi takie objawy jak ból, kaszel, katar, czy gorączka i jednocześnie, poprzez udrożnienie nosa nierzadko może zapobiec powikłaniom ze strony zatok i uszu3.
Czym leczyć?
Gdy już wiemy, że „złapało” nas przeziębienie i mamy jego przykre symptomy, np.: gorączkę, ból głowy, niedrożność nosa (katar), czy ból stawów i mięśni, warto sięgnąć po lek taki jak Modafen, zawierający ibuprofen i pseudoefedrynę. Preparat ten miażdży objawy przeziębienia i grypyv.
Ibuprofen – działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo5.
Pseudoefedryna – poprawia drożność nosa i odprowadzanie wydzieliny z zatok5.
Uśredniona cena detaliczna:
Modafen, 12 tabletek: 9,59 PLN; 24 tabletki: 15,99 PLN
A to ciekawe!
Jak kichamy? Z wspomnianego już badania przeprowadzonego na zlecenie leku Modafen wynika, że najczęściej kichamy głośno – jak wybuch z armaty (37%), jednak wielu badanych porównało wydawany przez siebie odgłos do kaszlnięcia (27%). Są też tacy, którzy ten odruch wręcz tłumią do wewnątrz (23%) lub kichają piskliwie jak myszka (9%)1.
Nie ma w tym nic dziwnego – różnimy się między sobą. Można jednak określić pewne style kichania wśród Polaków. Na podstawie badania „Jak kichają Polacy?” zostały wyłonione 3 grupy „kichaczy”. Czy któryś z opisów pasuje do Ciebie?
1. WSTYDLIWY (43%) to najczęstszy styl kichania wśród Polaków. W tej grupie ogromne znaczenie ma to, czy kichanie odbywa się w samotności, czy w gronie innych osób. W towarzystwie „Wstydliwi” starają się ukryć zamiar kichnięcia, a jeśli jest to nieuniknione, tłumią je. Po fakcie czują się skrępowani i są często skłonni do przepraszania innych osób. Wśród przedstawicieli tego stylu częściej niż w pozostałych można spotkać introwertyków, występujących jednak w typie mieszanym (razem z perfekcjonistą i neurotykiem).
2. ŚMIAŁY (26%) kichając, ma świadomość obecności innych osób, przy czym nie stara się za wszelką cenę ich unikać ani ukryć zamiaru kichnięcia. Na ogół nie jest skłonny do przeprosin po kichnięciu. Raczej udaje, że nic się nie wydarzyło. Sytuacja ta nie jest dla niego krępująca. W tym stylu, częściej niż w pozostałych kichają introwertycy oraz nieznacznie częściej hedoniści i wrażliwcy.
3. NIEWZRUSZONY (18%) to styl wyróżniający się przede wszystkim tym, że osoby go reprezentujące kichają tak samo w towarzystwie, jak i gdy przebywają same. Kichnięcie traktują jako coś naturalnego, dlatego po fakcie, najczęściej nic nie mówią i zachowują się tak, jakby się nic nie wydarzyło. Po kichnięciu nie czują żadnego skrępowania, nie towarzyszy im poczucie winy i mają obojętny stosunek do tego, czy uda im się uniknąć w przyszłości podobnej sytuacji czy nie. W tej grupie częściej niż w pozostałych segmentach można spotkać cechy osobowości typowe dla perfekcjonisty i ekstrawertyka, a także dla mieszanego typu perfekcjonisty i wrażliwca1.
MODAFEN, 200 mg + 30 mg, tabletki powlekane. Jedna tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg pseudoefedryny chlorowodorku. Jedna tabletka zawiera 155,3 mg laktozy jednowodnej. Wskazania do stosowania: Modafen stosuje się doraźnie w celu złagodzenia objawów grypy i przeziębienia, takich jak: gorączka, ból głowy, niedrożność nosa i zatok obocznych nosa, bóle stawowo-mięśniowe. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen, pseudoefedrynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ. Ciężka choroba układu krążenia taka, jak choroba niedokrwienna serca, ciężka niewydolność serca, ciężkie nadciśnienie tętnicze, częstoskurcz; nadczynność tarczycy; skaza krwotoczna; jaskra z wąskim kątem przesączania; zatrzymanie moczu. Krwotoczny udar mózgu w wywiadzie lub występowanie czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia krwotocznego udaru mózgu, takich jak przyjmowanie leków zwężających naczynia krwionośne lub innych leków zmniejszających przekrwienie, stosowanych doustnie lub donosowo. Jednoczesne stosowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek. Nie należy stosować u pacjentów, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy nadwrażliwości w postaci zapalenia błony śluzowej nosa, pokrzywki lub astmy. Ciąża i laktacja.
Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z datą 07/2014.
OTC - produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza.
Przed zastosowaniem należy zapoznać się z pełną informacją o leku.
Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Zentiva k.s., U kabelovny 130, Dolni Mecholupy, 102 37 Praga, Republika Czeska. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia nr: 9603. Informacji w Polsce udziela: Sanofi-Aventis Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00203 Warszawa, Tel. (22) 280 00 00.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
PL.IBUPR.15.01.01
|