|
Raport opublikowany w listopadzie tego roku wykazuje, że długodystansowo lepiej jest być otyłym niż cierpieć na niedowagę. Jednak należy pamiętać, że reguła ta odnosi się do wagi noworodków w stosunku do ryzyka chorób w przyszłości.
Wyniki badań potwierdzają naszą hipotezę, że długofalowa zmiana aktywności genu ma związek między rozmiarem dziecka w czasie porodu a ryzykiem chorób – mówi dr Claire R. Quilter, autorka badań z Mammalian Molecular Genetics Group. – Jeśli okaże się to prawdą, może to być pierwszy krok do wczesnej prewencji chorób już w łonie matki – dodaje.
Dr Quilter wraz ze współpracownikami starała się sprawdzić czy warunki w łonie matki, które doprowadzają do wysokiej lub niskiej masy urodzeniowej, mają wpływ na ekspresję genów u dziecka. W tym celu przyjrzeli się genom DNA i różnicy w jego metylacji na podstawie pobranej krwi pępowinowej od matek z podwyższonym poziomem glukozy w późnym etapie ciąży oraz od urodzonych już dzieci, których wzrost w łonie matki był dość powolny, ale z czasem nadrabiały one zaległości.
W dobie epigenetyki, opieka prenatalna wychodzi poza ratowanie noworodków a wkracza w polepszenie stanu zdrowia dziecka w perspektywie całego życia – mówi dr Gerald Weissmann, redaktor naczelny FASEB Journal. Zrozumienie czynników epigenetycznych, które odgrywają rolę w wadze dziecka pomogą zapewnić lekarzom najlepszą opiekę matkom w czasie trwania ciąży - dodaje.
Literatura: http://www.fasebj.org/content/28/11/4868.abstract
Link: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-10/foas-smb103014.php
|