|
Temat ten podjęty został w publikacji naukowej w American Journal of Clinical Nutrition, która dostarcza wiele użytecznych sposobów na poprawę stanu zdrowia dzieci, ale również rodzi wiele pytań. Dołączono do niej największą w historii metaanalizę i systemowy przegląd międzynarodowych badań naukowych wobec dietetycznych zachowań ciężarnych kobiet w latach 1978-2011.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Newcastle w Australii wykazały, że nie ma uniwersalnego sposobu odżywiania się kobiet przed, w trakcie i po ciąży, ale ma ono znaczenie.
Początkowo znaleziono blisko 5 tys. artykułów dotyczących tego tematu, z których ponad 2,3 tys. zostało dokładnie sprawdzonych. Zawarte w nich były badania, które dostarczyły porady dietetyczne i zachowania żywieniowe ze zbiorowych wyników. Następnie wykorzystywano je do określenia ogólnego wpływu diety na zdrowie noworodków i niemowląt.
Naszym celem było zbadanie, czy zachowania dietetyczne miały wpływ na wyniki ciążowe - mówi Ellie Gresham, prowadząca analizę. Okazało się, że mają one pozytywny wpływ na masę urodzeniową dziecka i zmniejszają częstotliwość występowania niskiej masy urodzeniowej, wśród kobiet spożywających pełnowartościową jak i wzbogaconą wartościami odżywczymi żywność. Dowody wskazują, że sposób odżywiania się matek ma wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie potomstwa.
To bardzo istotny czas zarówno dla dziecka, jak i mamy, ale nadal nie możemy dokładnie określić, jaka dieta jest optymalna – dodaje Ellie Gresham. Chociaż istnieją narodowe wyznaczniki odpowiedniego żywienia przyszłych matek, nie możemy podać im konkretnego jadłospisu na urodzenie zdrowego dziecka. Istnieje konieczność bardziej szczegółowych badań dotyczących ciąży i fazy laktacyjnej. To pozwoli ustalić, kiedy jest najważniejszy moment w życiu przyszłej matki, by odpowiednio się odżywiać.
Niska masa urodzeniowa dziecka to problem dotyczący 8-10 % ludności Australii. Nie znaleziono badania, dotyczącego takich kwestii, jak masa łożysk, obwód dziecięcych główek, czy liczba zgonów noworodków.
Profesor Keith Godfrey z Uniwersytetu w Southampton i jeden z autorów redakcyjnych, komentuje: Ta recenzja jest jak do tej pory największą publikacją na ten temat i dostarcza kilku ważnych wskazówek, które pomogą poprawić zdrowie następnego pokolenia.
Chociaż jasne jest, że dieta kobiety w ciąży może dawać natychmiastowe efekty w zdrowiu jej dziecka, to znacznie mniej wiadomo na temat wpływu diety jeszcze przed zapłodnieniem i wynikających z niej konsekwencji dla zdrowia dziecka w późniejszym życiu – mówi jeden z autorów tej publikacji, profesor Keith Godfrey z Uniwersytetu w Southampton.
Link: http://ajcn.nutrition.org/content/100/5/1220
|