|
funkcjonowanie komórek śródbłonka, wyściółki naczyń krwionośnych i limfatycznych. W badaniu wzięli udział mężczyźni, którzy spożywali bezkofeinową zieloną kawę. Wyniki randomizowanych badań klinicznych wykazały, że polifenole znacząco podniosły wskaźnik reaktywnego przekrwienia, który jest przejściowym zwiększeniem przepływu krwi i wskaźnikiem funkcji śródbłonka.
Śródbłonek spełnia wiele funkcji, między innymi zachowuje elastyczność naczyń krwionośnych, reguluje aktywność granulocytów obojętnochłonnych oraz białych krwinek, które tworzą zasadniczą część systemu immunologicznego. Dysfunkcja śródbłonka prowadzi do zmniejszenia elastyczności tętnic, podnosząc ryzyko wystąpienia nadciśnienia i zapalenia tętnic, co z kolei prowadzi do nadmiaru białek adhezyjnych.
Japońscy naukowcy wykorzystali zawarte w ziarnach zielonej kawy polifenole, wyodrębnione za pomocą gorącej wody. Ekstrakt ten został następnie wysuszony i zmielony. Piętnastu zdrowych Japończyków zostało losowo przydzielonych do dwóch grup: spożywających 75 g glukozy z polifenolami kawy lub bez nich. Wyniki wykazały, że poziom glukozy i insuliny we krwi wzrósł w obu przypadkach i nie było różnic między grupami. W porównaniu do wartości wyjściowych wskaźnik reaktywnego przekrwienia znacznie wzrósł w grupie, której podawano polifenole.
Wyniki te sugerują, że jednorazowe spożycie polifenoli, zwartych w kawie z dodatkiem glukozy poprawia funkcję śródbłonka naczyń obwodowych u zdrowych osób – podsumowali naukowcy.
Badania wykazały, że kawa, zmniejsza ryzyko cukrzycy i poprawia zdrowie wątroby. Według Mario Ferruzzi’ego z Purdue University jedna filiżanka kawy może zapewnić 350 miligramów fenoli. Najliczniejszymi związkami w kawie są kwasy chlorogenowe, stanowiące 12% związków zawartych w ziarnach zielonej kawy. Spośród nich z kolei największą ilość stanowią związki kawowe.
Jednak autorzy badania twierdzą, że działanie kwasów chlorogenowych na funkcjonowanie śródbłonka nie jest jednoznacznie, a literatura na ten temat podaje sprzeczne informacje. Przyczyny niespójnych danych pozostają niewyjaśnione, jednak kofeina i kwas chlorogenowy wydają się mieć znaczenie. Substancja odpowiedzialna za poprawę funkcji śródbłonka po jednorazowym spożyciu kawy nie została zidentyfikowana, jednak badanie wskazuje, że mogą to być właśnie kwasy chlorogenowe – informują badacze z The Health Care Food Research Laboratories w Kao Corporation i z Kagoshima University Graduate School of Medical and Dental Sciences.
Źródło: R. Ochiai, Y. Sugiura, Y. Shioya, K. Otsuka, Y. Katsuragi, T. Hashiguchi, „Coffee polyphenols improve peripheral endothelial function after glucose loading in healthy male adults”.
|