|
Ponadto niektóre dane wskazują, że trzy kubki tego napoju dziennie zmniejszają to ryzyko nawet o ponad 50%.
Nasze badania potwierdzają, że kawa pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia, zwłaszcza w przypadku wątroby. Korzystny wpływ kawy na przeciwdziałanie rakowi wątroby może być wynikiem jej potwierdzonej skuteczności w profilaktyce zachorowania na cukrzycę – czynnika ryzyka w przypadku raka wątroby – lub korzystnego wpływu na marskość wątroby i enzymy wątrobowe – powiedział autor badań, dr Carlo La Vecchia, pracujący w Zakładzie Epidemiologii w Instytucie Badań Farmakologicznych Mario Negri oraz na Wydziale Nauk Klinicznych i Zdrowia Publicznego w Università degli Studi di Milano.
Naukowcy przeprowadzili metaanalizę artykułów opublikowanych od 1996 r. do września 2012 r., łącznie 16 badań, składających się z 3153 przypadków. Jest to bardzo ważne, ponieważ ostatnia taka metaanaliza była przeprowadzona w 2007 roku, a od tego czasu pojawiły się kolejne publikacje, opisujące ponad 900 nowych przypadków HCC.
Pomimo spójności wyników z różnych badań trudno jest ustalić, czy związek pomiędzy piciem kawy a HCC jest przyczynowy, czy wynika on z faktu, że pacjenci z chorobami wątroby i przewodu pokarmowego często dobrowolnie zmniejszają spożycie tego napoju.
Nie jest jasne, czy picie kawy pełni dodatkową rolę w przeciwdziałaniu rakowi wątroby. W każdym razie taka rola byłaby ograniczona w porównaniu do tego, co jest osiągalne poprzez dostępne środki - mówi dr La Vecchia.
Rakowi wątroby można zapobiegać poprzez m.in. szczepienia przeciwko zapaleniu wątroby typu B, badania na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz zmniejszenie spożycia alkoholu. W 90% przypadków stosowanie tych trzech zasad może zapobiec występowaniu tej choroby.
Rak wątroby jest szóstym najczęściej występującym rodzajem raka na świecie i trzecią najczęstszą przyczyną zgonów. HCC jest natomiast najczęściej występującym typem raka wątroby i stanowi ponad 90% przypadków na całym świecie. Jego główną przyczyną jest przewlekłe zakażenie wirusami zapalenia wątroby typu B i C. Innymi istotnymi czynnikami ryzyka są: alkohol, tytoń, otyłość oraz cukrzyca.
Źródło: Francesca Bravi, Cristina Bosetti, Alessandra Tavani, Silvano Gallus, Carlo La Vecchia. Coffee Reduces Risk for Hepatocellular Carcinoma: An Updated Meta-analysis. Clinical Gastroenterology and Hepatology, 2013; 11 (11): 1413
|