KRÓL MACIUŚ PIERWSZY – JANUSZ KORCZAK
KSIĄŻKA
Książka oczaruje zarówno tych, którzy rozpoczynają swą przygodę z Maciusiem, jak i tych, którzy wracają do niej po latach, by się przekonać, że wciąż przemawia do wyobraźni i porusza. Król Maciuś Pierwszy to historia chłopca, który po śmierci ojca dziedziczy koronę. Jak będzie musiał postępować, by zyskać powszechny szacunek? I co zrobi, gdy władcy innych państw wypowiedzą mu wojnę? Czy uniknie kary śmierci? Poważne problemy małego króla ocieplone korczakowskim, ciepłym dowcipem to również popis interpretacyjny Krzysztofa Tyńca.
KRÓL MACIUŚ NA BEZLUDNEJ WYSPIE – JANUSZ KORCZAK
KSIĄŻKA
Dalsze losy małego władcy-reformatora, bohatera powieści "Król Maciuś Pierwszy", który cudem uniknął śmierci i został zostaje zesłany na bezludną wyspę. Historia pełna zaskakujących przygód, które nie zawsze kończą się pomyślnie. Koniecznie dowiedz się, jak potoczy się samotne życie Maciusia - króla, który pragnął uczynić szczęśliwymi wszystkie dzieci na świecie. Przetłumaczone na 30 języków arcydzieło to pozycja nie tylko dla najmłodszych, ale również dla dorosłych w których pozostało jeszcze trochę z dziecka.
AUTOR
Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit (1878 lub 1879 - 1942) - prekursor walki o prawa dziecka, lekarz z wykształcenia i zawodu, pisarz z talentu, wychowawca i pedagog z powołania i wyboru; w latach 1912-1942 dyrektor warszawskiego Domu Sierot dla dzieci żydowskich, od 1919 współorganizator Naszego Domu - dla dzieci polskich, wykładowca w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej, współpracownik wielu pism i założyciel "Małego Przeglądu", pierwszego czasopisma, redagowanego wraz z dziećmi, autor popularnych pogadanek radiowych - gadaninek Starego Doktora. Napisał m.in. "Jak kochać dziecko", "Prawo dziecka do szacunku", "Króla Maciusia Pierwszego", "Króla Maciusia na wyspie bezludnej". Mimo szansy opuszczenia getta pozostał ze swymi podopiecznymi i zginął wraz z nimi wywieziony do obozu zagłady w Treblince.
LEKTOR
Krzysztof Tyniec -Krzysztof Tyniec (ur. 5 lutego 1956 w Nowej Rudzie) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, konferansjer, tancerz. Aktor warszawskiego Teatru Ateneum. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Przez wiele lat był jednym z aktorów występujących w telewizyjnym kabarecie Olgi Lipińskiej. W latach 80. występował w roli Pana Fasoli w muzycznych programach dla dzieci: Fasola oraz Tik-Tak. W latach 90. był gwiazdą koncertów Gali Piosenki Biesiadnej. Zajmuje się też dubbingiem i konferansjerką.